CT AUSTIN FLAG FOOTBALL TICKER

<
>

-- No Games --

CT AUSTIN VOLLEYBALL TICKER

<
>

-- No Games --

AUSTIN SUB-REGIONAL PLAYOFFS

The Time Hath Cometh! Current freshman & 2015-16 Central Texas Regional Jousting Champion Sir David Lawter (Founders Classical Academy: Leander; Leander, Texas) is suited up and ready for the playoffs!

Playoff Schedule

Austin Sub-Regional Playoff Tournament


Date Day Area Time Activity Grouping Round Seed Home Seed Away Location
10/14 Fri Austin 7:30 PM Volleyball9th-10th Grade Girls Division 2 Tiebreaker 2

IDEA College Preparatory: Allan Blue

3

Cedars International Academy

2400 Chisholm Trail, Round Rock, TX 78681

10/15 Sat Austin 10:00 AM Flag Football 6th-8th Grade Boys Sub-Regional Semi-Finals 1

Harmony Science Academy: North Austin

4

Harmony School of Excellence: Austin

18706 Blake Manor Rd, Manor, TX 78653
10/15 Sat Austin 10:00 AM Flag Football 6th-8th Grade Boys Sub-Regional Semi-Finals 2

Founders Classical Academy: Leander

3

IDEA College Preparatory: Allan

18706 Blake Manor Rd, Manor, TX 78653
10/15 Sat Austin 11:00 AM Flag Football Varsity Boys Sub-Regional Semi-Finals 1 Harmony Science Academy: North Austin 4 Priority Charter Schools: Temple 18706 Blake Manor Rd, Manor, TX 78653
10/15 Sat Austin 11:00 AM Flag Football Varsity Boys Sub-Regional Semi-Finals 2 Founders Classical Academy: Leander 3 Katherine Anne Porter School 18706 Blake Manor Rd, Manor, TX 78653
10/15 Sat Austin 12:00 PM Flag Football 6th-8th Grade Boys Sub-Regional Championship 1

Harmony Science Academy: North Austin

3 IDEA College Preparatory: Allan 18706 Blake Manor Rd, Manor, TX 78653
10/15 Sat Austin 1:00 PM Flag Football Varsity Boys Sub-Regional Championship 1

Harmony Science Academy: North Austin

2

Founders Classical Academy: Leander

18706 Blake Manor Rd, Manor, TX 78653
10/17 Mon Austin 5:30 PM Volleyball 6th-8th Grade Girls Sub-Regional Quarter-Finals 3 Athlos Leadership Academy: Austin Left 6 Founders Classical Academy: Leander Arrows 2400 Chisholm Trail, Round Rock, TX 78681
10/17 Mon Austin 5:30 PM Volleyball 6th-8th Grade Girls Sub-Regional Quarter-Finals 4 Harmony School of Excellence: Austin 5 Founders Classical Academy: Leander Bows 2400 Chisholm Trail, Round Rock, TX 78681
10/17 Mon Austin 6:00 PM Volleyball Varsity Girls Sub-Regional Quarter-Finals 4 Priority Charter Schools: Temple 5

Katherine Anne Porter School

2400 Chisholm Trail, Round Rock, TX 78681
10/17 Mon Austin 6:30 PM Volleyball 9th-10th Grade Girls Sub-Regional Semi-Finals 1

KIPP: Austin Collegiate

4 Founders Classical Academy: Leander 2400 Chisholm Trail, Round Rock, TX 78681
10/17 Mon Austin 6:30 PM Volleyball 9th-10th Grade Girls Sub-Regional Semi-Finals 2 Meridian World School 3

IDEA College Preparatory: Allan Blue

2400 Chisholm Trail, Round Rock, TX 78681
10/17 Mon Austin 7:30 PM Volleyball 6th-8th Grade Girls Sub-Regional Semi-Finals 1 Meridian World School: Red 4

Harmony School of Excellence: Austin

2400 Chisholm Trail, Round Rock, TX 78681
10/17 Mon Austin 7:30 PM Volleyball 6th-8th Grade Girls Sub-Regional Semi-Finals 2 Athlos Leadership Academy: Austin Right 6

Founders Classical Academy: Leander Arrows

2400 Chisholm Trail, Round Rock, TX 78681
10/18 Tue Central Texas 5:30 PM Volleyball 4th-6th Grade Girls Regional Championship 1 IDEA Academy: Monterrey Park 2 IDEA Academy: Carver 714 E Theo Ave, San Antonio, TX 78210
10/19 Wed Austin 6:00 PM Volleyball Varsity Girls Sub-Regional Semi-Finals 1

Meridian World School

4

Katherine Anne Porter School

1911 NE Inner Loop, Georgetown, TX 78626
10/19 Wed Austin 6:00 PM Volleyball Varsity Girls Sub-Regional Semi-Finals 2

KIPP: Austin Collegiate

3

Founders Classical Academy: Leander

1911 NE Inner Loop, Georgetown, TX 78626
10/19 Wed Austin 7:30 PM Volleyball 6th-8th Grade Girls Sub-Regional Championship 1

Meridian World School: Red

6

Founders Classical Academy: Leander Arrows

1911 NE Inner Loop, Georgetown, TX 78626
10/19 Wed Austin 7:30 PM Volleyball 9th-10th Grade Girls Sub-Regional Championship 2

Meridian World School

3

Founders Classical Academy: Leander

1911 NE Inner Loop, Georgetown, TX 78626
10/19 Wed Austin 8:30 PM Volleyball Junior Varsity Girls Sub-Regional Championship 1 Harmony School of Political Science 2 Meridian World School 1911 NE Inner Loop, Georgetown, TX 78626
10/19 Wed Austin 8:30 PM Volleyball Varsity Girls Sub-Regional Championship 1

Meridian World School

3

Founders Classical Academy: Leander

1911 NE Inner Loop, Georgetown, TX 78626
10/22 Sat Central Texas 10:00 AM Flag Football Varsity Boys Regional Championship 1

Founders Classical Academy: Leander

2

Por Vida Academy

619 Mt Sacred Heart Rd, San Antonio, TX 78216

10/22 Sat Central Texas 11:00 AM Flag Football 9th-10th Grade Boys State Championship 1

IDEA College Preparatory: Allan

2

BASIS San Antonio: North Central

619 Mt Sacred Heart Rd, San Antonio, TX 78216

10/22 Sat Central Texas 12:00 PM Flag Football 6th-8th Grade Boys Regional Championship 1

George Gervin Academy

2

Harmony Science Academy: North Austin

619 Mt Sacred Heart Rd, San Antonio, TX 78216

10/22 Sat Central Texas 3:00 PM Volleyball 6th-8th Grade Girls Regional Championship 1
BASIS San Antonio: North Central
2

Meridian World School

314 Eross St, San Antonio, TX 78202
10/22SatCentral Texas4:00 PMVolleyball9th-10th Grade GirlsRegional Championship1

Meridian World School

2

IDEA College Preparatory: Carver

314 Eross St, San Antonio, TX 78202
10/22SatCentral Texas5:00 PMVolleyballJunior Varsity GirlsRegional Championship1

Harmony Science Academy: San Antonio

2

Harmony School of Political Science

314 Eross St, San Antonio, TX 78202
10/22SatCentral Texas6:00 PMVolleyballVarsity GirlsRegional Championship1

Meridian World School

2

School of Science and Technology: San Antonio

314 Eross St, San Antonio, TX 78202
10/22SatCentral Texas7:30 PMVolleyballVarsity BoysRegional Championship1Harmony Science Academy: San Antonio2School of Science and Technology: San Antonio314 Eross St, San Antonio, TX 78202