CT SAN ANTONIO FLAG FOOTBALL TICKER

<
>

-- No Games --

CT SAN ANTONIO VOLLEYBALL TICKER

<
>

-- No Games --

SAN ANTONIO SUB-REGIONAL PLAYOFFS

The Time Hath Cometh! Current freshman & 2015-16 Central Texas Regional Jousting Champion Sir David Lawter (Founders Classical Academy: Leander; Leander, Texas) is suited up and ready for the playoffs!

Playoff Schedule

San Antonio Sub-Regional Playoffs


Date Day Area Time Activity Grouping Round Seed Home Seed Away Location
10/13 Thu San Antonio 5:00 PM Flag Football 6th-8th Grade Boys Division 4 Tiebreaker 2 IDEA College Preparatory: Eastside 3 Bexar County Academy 1135 Mission Rd, San Antonio, TX 78210
10/13 Thu San Antonio 7:30 PM Volleyball 6th-8th Grade Girls Division 7 Tiebreaker 2 BASIS San Antonio North Central: White 3 KIPP: Camino Navy 1135 Mission Rd, San Antonio, TX 78210
10/15 Sat San Antonio 10:00 AM Flag Football Varsity Boys Sub-Regional Semi-Finals 1 Southwest Preparatory School: Northeast 4 KIPP: University Preparatory 2600 Red Hill Ln, San Antonio, TX 78264
10/15 Sat San Antonio 10:00 AM Flag Football Varsity Boys Sub-Regional Semi-Finals 2 San Antonio CAN Academy 3 Por Vida Academy 2600 Red Hill Ln, San Antonio, TX 78264
10/15 Sat San Antonio 11:00 AM Flag Football 9th-10th Grade Boys Sub-Regional Semi-Finals 1 BASIS San Antonio: North Central 4 IDEA College Preparatory: South Flores 2600 Red Hill Ln, San Antonio, TX 78264
10/15 Sat San Antonio 11:00 AM Flag Football 9th-10th Grade Boys Sub-Regional Semi-Finals 2 IDEA College Preparatory: Carver 3 Southwest Preparatory School: Northwest 2600 Red Hill Ln, San Antonio, TX 78264
10/15 Sat San Antonio 12:00 PM Flag Football 6th-8th Grade Boys Sub-Regional Quarter-Finals 1 George Gervin Academy 8 Southwest Preparatory School: Northeast 2600 Red Hill Ln, San Antonio, TX 78264
10/15 Sat San Antonio 12:00 PM Flag Football 6th-8th Grade Boys Sub-Regional Quarter-Finals 4 New Frontiers Charter School 5 IDEA College Preparatory: South Flores 2600 Red Hill Ln, San Antonio, TX 78264
10/15 Sat San Antonio 1:00 PM Flag Football 6th-8th Grade Boys Sub-Regional Quarter-Finals 2 IDEA College Preparatory: Walzem 7 IDEA College Preparatory: Monterrey Park 2600 Red Hill Ln, San Antonio, TX 78264
10/15 Sat San Antonio 1:00 PM Flag Football 6th-8th Grade Boys Sub-Regional Quarter-Finals 3 BASIS San Antonio: Medical Center 6 Bexar County Academy 2600 Red Hill Ln, San Antonio, TX 78264
10/15 Sat San Antonio 2:00 PM Flag Football Varsity Boys Sub-Regional Championship 1

Southwest Preparatory School: Northeast

3

Por Vida Academy

2600 Red Hill Ln, San Antonio, TX 78264
10/15 Sat San Antonio 2:00 PM Flag Football 9th-10th Grade Boys Sub-Regional Championship 1

BASIS San Antonio: North Central

3

Southwest Preparatory School: Northwest

2600 Red Hill Ln, San Antonio, TX 78264
10/15 Sat San Antonio 3:00 PM Flag Football 6th-8th Grade Boys Sub-Regional Semi-Finals 1

George Gervin Academy

5

IDEA College Preparatory: South Flores

2600 Red Hill Ln, San Antonio, TX 78264
10/15 Sat San Antonio 3:00 PM Flag Football 6th-8th Grade Boys Sub-Regional Semi-Finals 2

IDEA College Preparatory: Walzem

3

BASIS San Antonio: Medical Center

2600 Red Hill Ln, San Antonio, TX 78264
10/18 Tue San Antonio 4:30 PM Flag Football 6th-8th Grade Boys Sub-Regional Championship 1

George Gervin Academy

2

IDEA College Preparatory: Walzem

1135 Mission Rd, San Antonio, TX 78210
10/18 Tue Central Texas 5:30 PM Volleyball 4th-6th Grade Girls Regional Championship 1 IDEA Academy: Monterrey Park 2 IDEA Academy: Carver

714 E Theo Ave, San Antonio, TX 78210

10/18 Tue San Antonio 6:30 PM Volleyball 6th-8th Grade Girls Sub-Regional Round-of-32 15 KIPP: Aspire Royal 18

IDEA College Preparatory: Monterrey Park Blue

714 E Theo Ave, San Antonio, TX 78210

10/18 Tue San Antonio 7:30 PM Volleyball 6th-8th Grade Girls Sub-Regional Round-of-32 16 Athlos Leadership Academy: Premier Heroines 17 Athlos Leadership Academy: San Antonio Athletes

714 E Theo Ave, San Antonio, TX 78210

10/20 Thu San Antonio 4:00 PM Volleyball 6th-8th Grade Girls Sub-Regional Round-of-16 1 New Frontiers Charter School 17

Athlos Leadership Academy: Premier Heroines

11471 E Loop 1604 N, Universal City, TX 78148
10/20 Thu San Antonio 4:00 PM Volleyball 6th-8th Grade Girls Sub-Regional Round-of-16 8 Harmony School of Innovation: San Antonio 9

KIPP: Camino Navy

11471 E Loop 1604 N, Universal City, TX 78148
10/20 Thu San Antonio 4:30 PM Volleyball 6th-8th Grade Girls Sub-Regional Round-of-16 2 George Gervin Academy 15

KIPP: Aspire Royal

11471 E Loop 1604 N, Universal City, TX 78148
10/20 Thu San Antonio 4:30 PM Volleyball 6th-8th Grade Girls Sub-Regional Round-of-16 7 BASIS San Antonio: North Central Blue 10 KIPP: Camino Carolina 11471 E Loop 1604 N, Universal City, TX 78148
10/20 Thu San Antonio 5:00 PM Volleyball 6th-8th Grade Girls Sub-Regional Round-of-16 3 Highland Park Gifted & Talented Academy: Talents 14 IDEA College Preparatory: Walzem Lobos 11471 E Loop 1604 N, Universal City, TX 78148
10/20 Thu San Antonio 5:00 PM Volleyball 6th-8th Grade Girls Sub-Regional Round-of-16 6 New Frontiers Charter School: Washington 11 KIPP: Aspire Gold 11471 E Loop 1604 N, Universal City, TX 78148
10/20 Thu San Antonio 5:30 PM Volleyball 6th-8th Grade Girls Sub-Regional Round-of-16 4 IDEA College Preparatory: Monterrey Park Yellow 13 IDEA College Preparatory: Carver 11471 E Loop 1604 N, Universal City, TX 78148
10/20 Thu San Antonio 5:30 PM Volleyball 6th-8th Grade Girls Sub-Regional Round-of-16 5 IDEA College Preparatory: South Flores 12 Athlos Leadership Academy: San Antonio Jefferson 11471 E Loop 1604 N, Universal City, TX 78148
10/20 Thu San Antonio 6:00 PM Volleyball 6th-8th Grade Girls Sub-Regional Quarter-Finals 1

New Frontiers Charter School

8

Harmony School of Innovation: San Antonio

11471 E Loop 1604 N, Universal City, TX 78148
10/20 Thu San Antonio 6:00 PM Volleyball 9th-10th Grade Girls Sub-Regional Semi-Finals 1 KIPP: University Preparatory 4 IDEA College Preparatory: Carver 11471 E Loop 1604 N, Universal City, TX 78148
10/20 Thu San Antonio 6:30 PM Volleyball 6th-8th Grade Girls Sub-Regional Quarter-Finals 7

BASIS San Antonio: North Central Blue

15

KIPP: Aspire Royal

11471 E Loop 1604 N, Universal City, TX 78148
10/20 Thu San Antonio 6:30 PM Volleyball 9th-10th Grade Girls Sub-Regional Semi-Finals 2 BASIS San Antonio: North Central 3 Carpe Diem Innovative Schools: Westwood 11471 E Loop 1604 N, Universal City, TX 78148
10/20 Thu San Antonio 7:00 PM Volleyball 6th-8th Grade Girls Sub-Regional Quarter-Finals 3

Highland Park Gifted & Talented Academy: Talents

11

KIPP: Aspire Gold

11471 E Loop 1604 N, Universal City, TX 78148
10/20 Thu San Antonio 7:00 PM Volleyball Varsity Girls Sub-Regional Semi-Finals 1 Ed Brune Charter School 4 KIPP: University Preparatory 11471 E Loop 1604 N, Universal City, TX 78148
10/20 Thu San Antonio 7:30 PM Volleyball 6th-8th Grade Girls Sub-Regional Quarter-Finals 4

IDEA College Preparatory: Monterrey Park Yellow

12

Athlos Leadership Academy: San Antonio Jefferson

11471 E Loop 1604 N, Universal City, TX 78148
10/20 Thu San Antonio 7:30 PM Volleyball Varsity Girls Sub-Regional Semi-Finals 2 School of Science and Technology: San Antonio 3 San Antonio CAN Academy 11471 E Loop 1604 N, Universal City, TX 78148
10/21 Fri San Antonio 5:30 PM Volleyball 6th-8th Grade Girls Sub-Regional Semi-Finals 1

New Frontiers Charter School

12

Athlos Leadership Academy: San Antonio Jefferson

6070 Babcock Rd, San Antonio, TX 78240
10/21 Fri San Antonio 5:30 PM Volleyball 6th-8th Grade Girls Sub-Regional Semi-Finals 3

Highland Park Gifted & Talented Academy: Talents

7

BASIS San Antonio: North Central Blue

6070 Babcock Rd, San Antonio, TX 78240
10/21 Fri San Antonio 6:30 PM Volleyball 9th-10th Grade Girls Sub-Regional Championship 2

BASIS San Antonio: North Central

4

IDEA College Preparatory: Carver

6070 Babcock Rd, San Antonio, TX 78240
10/21 Fri San Antonio 6:30 PM Volleyball Junior Varsity Girls Sub-Regional Championship 1 Harmony Science Academy: San Antonio 2 School of Science and Technology: San Antonio 6070 Babcock Rd, San Antonio, TX 78240
10/21 Fri San Antonio 7:30 PM Volleyball 6th-8th Grade Girls Sub-Regional Championship TBD Winner of Semi-Final TBD Winner of Semi-Final 6070 Babcock Rd, San Antonio, TX 78240
10/21 Fri San Antonio 7:30 PM Volleyball Varsity Girls Sub-Regional Championship 2

School of Science and Technology: San Antonio

4

KIPP: University Preparatory

6070 Babcock Rd, San Antonio, TX 78240
10/22 Sat Central Texas 10:00 AM Flag Football Varsity Boys Regional Championship 1

Founders Classical Academy: Leander

2

Por Vida Academy

619 Mt Sacred Heart Rd, San Antonio, TX 78216

10/22 Sat Central Texas 11:00 AM Flag Football 9th-10th Grade Boys State Championship 1

IDEA College Preparatory: Allan

2

BASIS San Antonio: North Central

619 Mt Sacred Heart Rd, San Antonio, TX 78216

10/22 Sat Central Texas 12:00 PM Flag Football 6th-8th Grade Boys Regional Championship 1

George Gervin Academy

2

Harmony Science Academy: North Austin

619 Mt Sacred Heart Rd, San Antonio, TX 78216

10/22 Sat Central Texas 3:00 PM Volleyball 6th-8th Grade Girls Regional Championship 1
BASIS San Antonio: North Central
2

Meridian World School

314 Eross St, San Antonio, TX 78202
10/22SatCentral Texas4:00 PMVolleyball9th-10th Grade GirlsRegional Championship1

Meridian World School

2

IDEA College Preparatory: Carver

314 Eross St, San Antonio, TX 78202
10/22SatCentral Texas5:00 PMVolleyballJunior Varsity GirlsRegional Championship1
Harmony Science Academy: San Antonio
2
Harmony School of Political Science
314 Eross St, San Antonio, TX 78202
10/22SatCentral Texas6:00 PMVolleyballVarsity GirlsRegional Championship1

Meridian World School

2

School of Science and Technology: San Antonio

314 Eross St, San Antonio, TX 78202
10/22SatCentral Texas7:30 PMVolleyballVarsity BoysRegional Championship1Harmony Science Academy: San Antonio2School of Science and Technology: San Antonio314 Eross St, San Antonio, TX 78202