STATE CHAMPIONS

Congratulations to our 2016-17 State Champions!

Varsity Boys Flag Football:

  • Congratulations to East Texas Regional Champions YES Prep: North Forest (Houston, Texas) on their 2016-17 State Championship!

9th-10th Grade Boys Flag Football:

  • Congratulations to Central Texas Regional Champions IDEA College Preparatory: Allan (Austin, Texas) on their 2016-17 State Championship!

6th-8th Grade Boys Flag Football:

  • Congratulations to North Texas Regional Champions St. Anthony School (Dallas, Texas) on their 2016-17 State Championship!

Varsity Girls Volleyball:

  • Congratulations to Central Texas Regional Champions Meridian World School (Round Rock, Texas) on their 2016-17 State Championship!

Varsity Boys Volleyball:

  • Congratulations to East Texas Regional Champions YES Prep: East End (Houston, Texas) on their 2016-17 State Championship!

9th-10th Grade Girls Volleyball:

  • Congratulations to Central Texas Regional Champions Meridian World School (Round Rock, Texas) on their 2016-17 State Championship!

6th-8th Grade Girls Volleyball:

  • Congratulations to North Texas Regional Champions International Leadership of Texas: Keller (Keller, Texas) on their 2016-17 State Championship!

Field Schedule

Semi-Finals Schedule

Time Grouping Seed Home Seed Away
10:00 AM Varsity Boys 1 IDEA Mission 4 YES Prep North Forest
10:00 AM Varsity Boys 2 Peak Preparatory 3 Founders Classical Academy: Leander
11:00 AM 6th-8th Grade Boys 1 George Gervin Academy 4 IDEA Weslaco
11:00 AM 6th-8th Grade Boys 2 St. Anthony School 3 Texas Serenity Academy

State Championships

Time Grouping Seed Home Seed Away
12:00 PM Varsity Boys 2 Peak Preparatory4 YES Prep North Forest
1:00 PM 6th-8th Grade Boys 2 St. Anthony School
4 IDEA Weslaco

Court Schedule

Semi-Finals Schedule

Time Grouping Seed Home Seed Away
10:00 AM Varsity Girls 1 IL Texas Keller 4 YES Prep: Southeast
10:00 AM Varsity Girls 2 IDEA San Juan 3 Meridian World School
12:00 PM 6th-8th Grade Girls 1 IL Texas Keller 4 Athlos LA Brownsville
12:00 PM 6th-8th Grade Girls 2 BASIS San Antonio: North Central 3 Briarmeadow Charter School

State Championships

Time Grouping Seed Home Seed Away
1:30 PM 9th-10th Grade Girls 1 Heights Preparatory 2 Meridian World School
2:30 PM Varsity Girls 3 Meridian World School
4YES Prep: Southeast
3:00 PM 6th-8th Grade Girls 1 IL Texas Keller
3 Briarmeadow Charter School
4:30 PM Varsity Boys 1 Harmony Science Academy: San Antonio 2 YES Prep: East End