NT Basketball Ticker

<
>
Wed, Jan 30
Thu, Jan 31
Fri, Feb 01
Sat, Feb 02

Welcome to the Home of TCSAAL North Texas Basketball

TCSAAL Basketball Roster Lock Date

Please note that the TCSAAL Roster Lock Date for the 2018-2019 Basketball season is January 9th, 2019.

North Texas Basketball Playoff Information

North Texas Regional Tournament – January 28th - February 2nd

The Top Two Teams From Each Division Will Advance to Their Respective Regional Tournament

6th-8th Grade Premier & Varsity Regional Champions will advance to the State Tournament in Georgetown, TX on February 9th


TCSAAL STATE BASKETBALL TOURNAMENT – February 9th

 (State Tournament Open to 6th-8th Grade Premier Grouping and Varsity Grouping ONLY)

Southwestern University, 1001 E. University Ave, Georgetown, TX 78626


4th - 6th Grade Grouping

Top 2 teams will compete in a single championship game to determine the North Texas Regional Champion. NO State Tournament.

6th-8th Grade Premier Grouping

The top 2 teams from each division (18 teams total) will compete in a single-elimination format tournament to determine the North Texas Regional Champion and State Tournament Representative.

6th-8th Grade Secondary Grouping

Top 2 teams will compete in a single championship game to determine the North Texas Regional Champion. NO State Tournament.

9th-10th Grade Grouping

The top 2 teams from each division (4 teams total) will compete in a single-elimination format tournament to determine the North Texas Regional Champion.  NO State Tournament.

Junior Varsity Grouping

The top 2 teams from each division (8 teams total) will compete in a single-elimination format tournament to determine the North Texas Regional Champion.  NO State Tournament.

Varsity Grouping

The top 2 teams from each division (6 teams total) will compete in a single-elimination format tournament to determine the North Texas Regional Champion and State Tournament Representative.


NORTH TEXAS REGIONAL TOURNAMENT RESULTS – January 30th - February 2nd

North Texas Regional 4th-6th Girls Basketball Tournament Schedule

North Texas Regional 4th-6th Boys Basketball Tournament Schedule

North Texas Regional 6th-8th Premier Girls Basketball Tournament Schedule

North Texas Regional 6th-8th Premier Boys Basketball Tournament Schedule

North Texas Regional 6th-8th Secondary Girls Basketball Tournament Schedule

North Texas Regional 6th-8th Secondary Boys Basketball Tournament Schedule

North Texas Regional 9th-10th Boys Basketball Tournament Schedule

North Texas Regional JV Girls Basketball Tournament Schedule

North Texas Regional JV Boys Basketball Tournament Schedule

North Texas Regional Varsity Girls Basketball Tournament Schedule

North Texas Regional Varsity Boys Basketball Tournament Schedule

(TCSAAL RESERVES THE RIGHT TO ADJUST THE TOURNAMENT SCHEDULE AT ANY TIME IF NEEDED)

REGIONAL TOURNAMENT ADMISSION PRICES:

$5 Per Person (ADULTS & STUDENTS 8+ YEARS OLD)

Children Under 8 Years Old are FREE

Admission will be charge each day of the tournament.  Entrants must pay each day of the tournament.

North Texas 4th-6th Grade Girls Basketball Divisions


DIVISION

TEAM SCHEDULE

 

DIVISION 1

D1

Harmony Plano

D1

Inspired Vision

D1

St. Anthony School

 

DIVISION 2

D2

AW Brown FLA

D2

Golden Rule Charter

D2

La Academia


North Texas 6th-8th Grade Premier Girls Basketball Divisions


DIVISION

TEAM SCHEDULE

 

DIVISION 1

D1

Carrollton Classical Academy

D1

Corinth Classical Academy

D1

Founders Flower Mound

D1

STEM Academy

D1

Trivium Academy

 

DIVISION 2

D2

Imagine International Academy

D2

Leadership Prep School

D2

Founders Frisco

D2

IL Texas Garland MS

D2

Founders Lewisville

 

DIVISION 3

D3

Great Hearts Irving

D3

Harmony Fort Worth

D3

IL Texas Keller MS

D3

IL Texas North Richland Hills MS

D3

IL Texas Saginaw MS

 

DIVISION 4

D4

Arlington Classics Academy

D4

IL Texas Arlington MS

D4

IL Texas East Fort Worth MS

D4

TLCA Arlington

D4

UME Preparatory

 

DIVISION 5

D5

Advantage Grand Prairie

D5

Advantage North Duncanville

D5

Harmony Grand Prairie

D5

IL Texas Grand Prairie MS

D5

Village Tech Schools

 

DIVISION 6

D6

Academy of Dallas

D6

Faith Family Oak Cliff

D6

Golden Rule Charter

D6

La Academia

D6

Founders Mesquite

 

DIVISION 7

D7

AW Brown FLA

D7

KIPP Destiny

D7

KIPP Truth Academy

D7

St. Anthony School

D7

Uplift Hampton Preparatory

 

DIVISION 8

D8

IL Texas Lancaster MS

D8

Nova Academy

D8

Pegasus School

D8

Trinity Environmental Academy



 

DIVISION 9

D9

Faith Family Waxahachie

D9

Legacy Preparatory Mesquite

D9

Pioneer Technology

D9

Trinity Basin Preparatory




North Texas 6th-8th Grade Secondary Girls Basketball Divisions


DIVISION

TEAM SCHEDULE

D1

Fellowship Christian - PSL

D1

Founders Frisco

D1

Leadership Prep School

D1

Canterbury Episcopal - PSL


North Texas 9th-10th Grade Girls Basketball Divisions


DIVISION

TEAM SCHEDULE

D1

Corinth Classical Academy

D1

IL Texas East Fort Worth HS

D1

Golden Rule Charter

D1

Pioneer Technology




North Texas Junior Varsity Girls Basketball Divisions


DIVISION

TEAM SCHEDULE

 

DIVISION 1

D1

Founders Lewisville

D1

Harmony Garland

D1

IL Texas Garland HS

D1

Leadership Prep School

D1

STEM Academy

 

DIVISION 2

D2

IL Texas Arlington HS

D2

IL Texas Keller HS

D2

Uplift Grand Preparatory

D2

Uplift Heights Preparatory

 

DIVISION 3

D3

Dallas CAN Grant East

D3

Harmony Carrollton

D3

Legacy Preparatory Mesquite

D3

Uplift Luna Preparatory

D3

Uplift Peak Preparatory


North Texas Varsity Girls Basketball Divisions


DIVISION

TEAM SCHEDULE

 

DIVISION 1

D1

Founders Lewisville

D1

IL Texas Garland HS

D1

Imagine International Academy

D1

Leadership Prep School

 

DIVISION 2

D2

Harmony Fort Worth

D2

IL Texas Arlington HS

D2

IL Texas Keller HS

D2

Uplift Mighty Preparatory



 

DIVISION 3

D3

Advantage Grand Prairie

D3

UME Preparatory

D3

Uplift Infinity Preparatory

D3

Uplift Luna Preparatory


North Texas 4th-6th Grade Boys Basketball Divisions


DIVISION

TEAM SCHEDULE

 

DIVISION 1

D1

East Grand Preparatory

D1

Imagine International Academy

D1

Inspired Vision

D1

St. Anthony School

 

DIVISION 2

D2

AW Brown FLA

D2

Golden Rule Charter

D2

La Academia

 

DIVISION 3

D3

Canterbury Episcopal - PSL

D3

Fellowship Christian - PSL

D3

KIPP Destiny

D3

Pegasus School


North Texas 6th-8th Grade Premier Boys Basketball Divisions


DIVISION

TEAM SCHEDULE

 

DIVISION 1

D1

Carrollton Classical Academy

D1

Corinth Classical Academy

D1

Founders Flower Mound

D1

STEM Academy

D1

Trivium Academy

 

DIVISION 2

D2

Imagine International Academy

D2

Leadership Prep School

D2

Founders Frisco

D2

IL Texas Garland MS

D2

Founders Lewisville

 

DIVISION 3

D3

Great Hearts Irving

D3

Harmony Fort Worth

D3

IL Texas Keller MS

D3

IL Texas North Richland Hills MS

D3

IL Texas Saginaw MS

 

DIVISION 4

D4

Arlington Classics Academy

D4

IL Texas Arlington MS

D4

IL Texas East Fort Worth MS

D4

TLCA Arlington

D4

UME Preparatory

 

DIVISION 5

D5

Advantage Grand Prairie

D5

Advantage North Duncanville

D5

Harmony Grand Prairie

D5

IL Texas Grand Prairie MS

D5

Village Tech Schools

 

DIVISION 6

D6

Academy of Dallas

D6

Faith Family Oak Cliff

D6

Golden Rule Charter

D6

La Academia

 

DIVISION 7

D7

AW Brown FLA Gold

D7

KIPP Destiny

D7

KIPP Truth Academy

D7

St. Anthony School

D7

Uplift Hampton Preparatory

 

DIVISION 8

D8

East Grand Preparatory

D8

IL Texas Lancaster MS

D8

Nova Academy

D8

Pegasus School

D8

Trinity Environmental Academy

 

DIVISION 9

D9

Trinity Basin Preparatory

D9

Advantage Waxahachie

D9

Faith Family Waxahachie

D9

Legacy Preparatory Mesquite

D9

Pioneer Technology

 

DIVISION 10

D10

AW Brown FLA Red

D10

Coppell Classical Academy

D10

Harmony Carrollton

D10

Harmony Garland


North Texas 6th-8th Grade Secondary Boys Basketball Divisions


DIVISION

TEAM SCHEDULE

D1

Fellowship Christian - PSL

D1

Founders Frisco

D1

Leadership Prep School

D1

Canterbury Episcopal - PSL


North Texas 9th-10th Grade Boys Basketball Divisions


DIVISION

TEAM SCHEDULE

 

DIVISION 1

D1

Golden Rule Charter

D1

Harmony Euless

D1

IL Texas East Fort Worth HS

 D1

KIPP Oak Cliff

D1

Pioneer Technology






North Texas Junior Varsity Boys Basketball Divisions


DIVISION

TEAM SCHEDULE

 

DIVISION 1

D1

Founders Lewisville

D1

Harmony Garland

D1

IL Texas Garland HS

D1

Leadership Prep School

D1

Corinth Classical Academy

 

DIVISION 2

D2

IL Texas Arlington HS

D2

IL Texas Keller HS

D2

Great Hearts Irving

D2

Uplift Grand Preparatory

D2

Uplift Heights Preparatory

 

DIVISION 3

D3

Harmony Carrollton

D3

Legacy Preparatory Mesquite

D3

Uplift Luna Preparatory

D3

STEM Academy

 

DIVISION 4

D4

Founders Mesquite

D4

Pegasus School

D4

Village Tech Schools

D4

Uplift Peak Preparatory

 

DIVISION 5

D5

Harmony Business

D5

Harmony Euless

D5

UME Preparatory

D5

Winfree North Richland Hills


North Texas Varsity Boys Basketball Divisions


DIVISION

TEAM SCHEDULE

 

DIVISION 1

D1

Dallas CAN Carrollton

D1

Founders Lewisville

D1

Garland CAN Academy

D1

IL Texas Garland HS

D1

Imagine International Academy

D1

Leadership Prep School

 

DIVISION 2

D2

Fort Worth CAN Lancaster Ave

D2

Harmony Fort Worth

D2

IL Texas Arlington HS

D2

IL Texas Keller HS

D2

Uplift Mighty Preparatory

D2

Winfree Grand Prairie

 

DIVISION 3

D3

Advantage Grand Prairie

D3

Fort Worth CAN Westcreek

D3

Uplift Heights Preparatory

D3

Dallas CAN Oak Cliff

D3

Uplift Infinity Preparatory

 

DIVISION 4

D4

Dallas CAN Grant East

D4

Dallas CAN Pleasant Grove

D4

Dallas CAN Ross Ave

D4

Uplift Luna Preparatory

D4

Uplift Peak Preparatory


Approve & Close

This website uses browser cookies to identify authorized users, enhance user experience and collect usage statistics via third-party tools like Google Analytics. Some web pages may use cookies to identify users and customize advertising content to user interests. Please indicate if you approve this website to use cookies for these purposes.

Approve & Close